EN
Të gjitha kategoritë

MJETET AUTOMOTIVE

home>Produkte>MJETET AUTOMOTIVE

True-Rms Ac/Dc Clamp Meter Handheld Digital Clamp Meter YT-73091
True-Rms Ac/Dc Clamp Meter Handheld Digital Clamp Meter YT-73091
True-Rms Ac/Dc Clamp Meter Handheld Digital Clamp Meter YT-73091
True-Rms Ac/Dc Clamp Meter Handheld Digital Clamp Meter YT-73091

True-Rms Ac/Dc Clamp Meter Handheld Digital Clamp Meter YT-73091


Përshkrim
Vendi i origjinës: Kinë Brand Name: YATO
Numri Modeli: YT-73091 Display Type: Vetëm dixhitale
Matja e rrymës aktuale: 20-600 Matja e tensionit: 20-600
Matja e Rezistencës Range: 20-200 Temperatura Operative: -20 ~ +1000°C / -4 ~ +1832°F
Përmasat: 77X230X32MM Pesha: 220G
Emri i Produktit: DIGITAL CLAMP METER Aplikacion: Riparimi i automjeteve
Ngjyra: RED AND BLACK MOQ: 20 PC
Logo: Logo e personalizuar OEM: pranuar
Cilësia: I qëndrueshëm i ngurtë GRUPI: INDUSTRIAL
:  
përshkrim i produktit

 

Përshkrim

The YT-73091 universal meter is equipped with measuring clamps that allow you to measure the intensity of alternating current in a single wire using the induction method. This allows you to measure much higher currents than conventional electric meters of the YT-7308X series (up to 600A). The maximum diameter of the cable tested by the YT-73091 multimeter is 37mm

In addition to measuring the value of alternating current, this device can measure DC voltage, AC voltage, resistance, temperature and check the operation of the diodes.

The buzzer is useful when inspecting electrical installations - it allows us to easily verify circuit continuity. The multimeter's auto-off feature saves battery life. An additional cover protects the multimeter against falls and impacts in transport.

In addition, the YT-73086 digital meter allows temperature measurement, which is especially useful when detecting faulty components of electrical installations (increased resistance of e.g. a damaged wire causes heating of the component).

The "DATA H" button is used to store the measured value on the display. The "MAX H" button is used to keep the highest measured value on the display. Both of these buttons are very useful for highly variable measurements.

The backlit meter screen enables operation in low light conditions.

Përdorimi / Zbatimi i synuar

For professional measurements of electrical values.

Si të përdorni

AC measurement with clamps is as follows: Use the selector to set the appropriate measurement range. Then open the clamp by pressing the lever. A single wire through which alternating current flows (maximum diameter of tested wire is 37 mm) should be placed inside the clamp and closed. The clamp jaws should fit snugly against each other and the wire should be in the central point between the clamps. Otherwise, a measurement error may occur. The measured value can then be read on the display.

përmbajtje

Clamp multimeter, test leads 2 sets

Të dhënat teknike

simbol YT-73091
EAN 5906083730917
Markë Yato
pesha (kg) 0.5750
Master Kartoni MC 20
mik 480
Automatic range Tak
frekuenca e modulimit 3 times a second
AC voltage measurement 0-600V ± 1,2%
DC voltage measurement 0-600V ± 1,0%
Matja e rezistencës 0-20 M ±3%
Matja e temperaturës -20 do 1000°C
Rryma alternative 0-600A ±3%
Circuit continuity test built-in buzzer
Testi i diodës 1mA, 1,48V

 

Produkte Aplikimi

 

Kategoria produkt

 

Produkt me shitje të nxehtë

Mjetet e markës YATO

Qëndrueshmëria, përsosja e punimit, materialet e shkëlqyera, çeliku me cilësi të lartë janë tiparet teknike të produkteve YATO, oferta e të cilave ka të bëjë me tre fusha: shërbimi, ndërtimi dhe kopshti. Mjetet dore dhe pneumatike YATO përdoren me sukses nga specialistë në shumë fusha të ekonomisë. Qëndrueshmëria dhe qëndrueshmëria e jashtëzakonshme predispozojnë YATO për aplikime në kushte intensive industriale dhe shërbimi.

 

veprim:Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me mallrat, ju lutem mos hezitoni të na kontaktoni.

Rreth nesh

HETIM